PANORAMSKA RUTA “IZMEĐU DVIJE ČAROBNE OBALE”

Polazak iz Bara. Zaustavljanje na vidikovcu Štegvaš - odakle se pruža fascinantan pogled na Skadarsko jezero sve do Albanije. Slijedi obilazak: Starog bunara u Ostrosu - koji je izgrađen 1001.godine, u vrijeme vladavine kralja Vladimira i njegove žene Kosare. Iako je to područje bezvodno, na dnu bunara se nalazi izvor žive vode.
Manastira Prečista Krajinska jedan je od najznačajnijih spomenika u Crnoj Gori. Manastir je osnovao knez Vladimir za koga je vezana legenda o tragičnoj ljubavi njega i prelijepe Kosare, kćerke makedonskog cara Samuila.
Bunara u selu Boljevići, gdje se na jednom mjestu nalazi 12 bunara, kao rijetko građevinsko djelo, sa najvećim brojem bunara na jednom mjestu. Ne zna se pouzdano vrijeme gradnje bunara, niti ko su bili graditelji, ali postoji narodno predanje o povezanosti sa Krajinskim bunarom sagradjenim 1001. godine. Bunari su zidani od tesanog kamena, a njihova dubina doseže i do 10 m. Podignuti su na zemljištu od crvene gline koja ne dopušta da se voda izliva izvan bunara. Smatra se da onome ko popije vodu iz ovih bunara, slijedi sreća i zdravo potomstvo.
Nastavak puta kroz predivnu kestenovu šumu do najveće i najljepše plaže na jezeru - Murićke plaže.
Zatim krstarenje brodićem i obilazak manastira Beška. Manastir se sastoji od dvije crkve: veće, posvećene Sv. Đorđu (14 v.) zadužbina Đurđa II Stracimirovića Balšića i manje posvećene Sv. Bogorodici (1440). zadužbina Jelene Balšić. Manastir Beška, kao i manastir Starčevo, bio je poznat po intenzivnoj prepisivačkoj djelatnosti. Tamo je nastao Gorički zbornik, vjersko poučni rukopis, čiji je sastavljač Nikon Jerusalimac.
Panoramsko razgledanje manastira Moračnik i Starčeva gorica iz XIII i XIV vijeka. Njihovi osnivači iz dinastije Balšića načinili su od njih centre kulture i pismenosti. Danas su ovi manastiri obnovljeni i aktivni, a posjeta ovoj “svetoj gori”, u netaknutoj divljini Skadarskog jezera zapravo je putovanje u davnu prošlost.
Obilazak ribarskog naselja Raduš i tvrđave Grmožur – koju su podigli Turci 1839. godine, a Crnogorci su je oslobodili 1846-1848. Crmičani su ga nekada zvali “Ostrvo zmija”, a ornitolozi danas “Ostrvom ptica”. Ipak, ostrvo je najpoznatije po zatvoru, koji je na njemu formiran po ukazu knjaza Nikole, zbog čega je poznato i kao “crnogorski alkatraz”.
Kupanje i ručak na plaži Pješačac, pješčani žal do koga se dolazi samo čamcem u blizini sela Godinje u kojem dominira tradicionalna arhitektura, kamene kuće s voltovima i konobama kao i objekti tipični za nekadašnji način života, kao što su gumna i mlinovi. Kuće su zbijene i čine kompaktnu cjelinu koja podsjeća na srednjevjekovna utvrđena naselja, sa puškarnicama na zidovima i zidovima debelim i do jednog metra.
Odlazak do Virpazara – varoš na tri mosta koja je podignuta na ušću rijeka Crmnice i Orahovštice. Prvi put se pominje 1242. god. u povelji kralja Vladislava. Bilo je važan trgovački centar. Od 1888. god. povezan je kolskim putem sa Barom, a od 1908. god. i željezničkom prugom uskog kolosjeka. Virpazar je jedna od prvih poštanskih stanica u Crnoj Gori. U tom periodu je imao preko 20 trgovačkih i zanatskih radnji. Danas je Virpazar poznato izletište i tranzitna stanica za krstarenje po Skadarskom jezeru.
Stari most u Virpazaru predstavlja autentičan primjer sačuvanih infrastrukturnih objekata na tom prostoru, koji svjedoči o istorijskom razvoju, urbanizaciji i načinu života naselja Virpazar. Preko mosta se odvija saobraćaj i predstavlja glavnu vezu Virpazara sa okolnim naseljima.
Spomen ploča je postavljena u znak obilježavanja 13. jula 1941. godine, dana ustanka protiv okupatora.
Utvrđenje Besac iznad Virpazara – podigli su Turci krajem XV vijeka, a početkom XVIII Besac zauzimaju Crnogorci, kada je pretrpio znatna oštećenja. Cjelokupan kompleks tvrdjave zidan je lomljenim kamenom u krečnom malteru.
Cijena izleta uključuje: prevoz, vodiča, vožnju brodom.
Cijena izleta ne uključuje: ručak, ulaznicu za NP Skadarsko jezero 4 €.
Cijena izleta zavisi od broja osoba.